Z radością informujemy, że internetowa platforma Katalog Prac Edwarda Dwurnika jest już dostępna online. Znajdziecie na niej ponad 1000 prac na papierze, które stanowią przekrój przez ponad 50 lat twórczości artysty. Większość rysunków, kolaży i grafik wykonanych w różnych technikach warsztatowych nigdy nie była prezentowana publicznie poza pracownią Edwarda Dwurnika.
Na platformie obejrzycie zarówno pojedyncze prace, jak i cykle rysunkowe, stworzone w latach 1964-2018. Są one nie tylko swoistym dziennikiem twórczości Dwurnika, ale też dokumentem historii Polski.
Nad cyfrowym katalogiem prac w zespole Fundacji pracowaliśmy od kwietnia 2022 roku. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskanemu w ramach programu Kultura Cyfrowa 2022, mogliśmy doposażyć naszą pracownię w niezbędny sprzęt i przez kilka miesięcy prowadzić prace nad fotografowaniem, opisywaniem, opracowywaniem i wprowadzaniem do bazy digitalizowanych obiektów.
Realizację Katalogu wsparły Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, które udostępniły swoje zbiory muzealne, pan Artur Dela, mecenas projektu, dzięki któremu możliwe stało się stworzenie cyfrowego systemu do udostępnienia prac. Partnerami projektu są Galeria Raster i Fujifilm Poland Sp. z o.o.
Fundacja ma dostęp do około 8600 prac na papierze Edwarda Dwurnika. Prace nad ich zabezpieczeniem, konserwacją, digitalizacją i udostępnieniem planujemy konsekwentnie prowadzić w kolejnych latach.
Zapraszamy do zapoznania się z zasobami Katalogu Prac Edwarda Dwurnika.
Zespół:
Koordynacja projektu: Apolonia Dwurnik
Digitalizacja obiektów: Daniel Ożga
Opracowanie i opis prac: Ivanka Berchak
Projekt i oprogramowanie Katalogu: Dorota Witkowska
Materiały graficzne: Dariusz Wekwert
Komunikacja: Radosław Wójcik
Mecenas narzędzi cyfrowych:
Partnerzy:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego